Próchnica zębów u malucha

    Próchnica u dzieci do 3 roku życia nazywa się próchnicą wczesnego dzieciństwa lub próchnicą butelkową (dawna nazwa). W takim przypadku zazwyczaj współpraca małego dziecka i lekarza dentysty jest ograniczona. Leczenie próchnicy w tak młodym wieku sprowadza się do ograniczenia tempa rozwoju ubytków próchnicowych w zębach dzieci. Ograniczenie rozwoju próchnicy pomoże przeczekać okres kiedy dziecko jest małe. Zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym, które nie doświadczyły bólu zębów, świetnie współpracują i pozwalają wyleczyć zęby poprzez plombowanie. W tym wieku (0-3 lat) więcej zależy od rodziców niż od dentysty. Lekarz dentysta kontroluje stan jamy ustnej na wizytach kontrolnych a rodzice w domu dbają o zęby swoich pociech.

 

     Co mogą robić rodzice żeby zminimalizować rozwój próchnicy ? Myjemy ząbki dwa razy dziennie – rano i wieczorem (po śniadaniu i kolacji). W nocy podajemy do picia tylko wodę. Jeżeli podajemy dzieciom słodkie napoje w ciągu dnia to najlepiej po posiłkach. Pomiędzy posiłkami również starajmy się podawać wodę. Korzystajmy z pasty z fluorem dostosowanej do wieku. Na szczoteczkę należy nałożyć ilość pasty odpowiadającą ziarenku grochu – taka ilość pasty, nawet jeżeli zostanie połknięta nie zaszkodzi zdrowiu dziecka. Pamiętajmy też, że bakterie próchnico-twórcze rodzice przekazują własnym dzieciom (np. poprzez pocałunki) dlatego zdrowe zęby rodziców są również bardzo ważnym czynnikiem.

 

  W gabinecie, dentysta może przeprowadzić zabieg impregnacji lub lakierowanie zębów, jako ograniczenie i utwardzenie zmian próchnicy w jamie ustnej dziecka.

 

lek. dent. Maja Wąsik

09 grudnia 2018

© 2017 created with webwavecms.com

Rejestracja telefoniczna: (22) 123 45 678

Resjestracja on line: kontakt@przykład.pl

(87) 618 10 51

rejestracja@dentysta-elk.pl

Przyjmujemy płatności kartą