Przyjmujemy płatności kartą

rejestracja@dentysta-elk.pl

(87) 618 10 51

Rejestracja telefoniczna: (22) 123 45 678

Resjestracja on line: kontakt@przykład.pl

© 2017 created with webwavecms.com

17 października 2019

Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca, a następnie kontynuację karmienia piersią wraz z rozszerzaniem diety do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Nikt nie kwestionuje zalet mleka matki. Można by rzec, że mleko matki jest bezkonkurencyjne.

 

Czasem dzieje się tak, że na wpół wyrżnięte zęby posiadają już białe i żółte plamy lub kruszące się szkliwo, co nie przypomina pięknych zdrowych ząbków. Młodzi rodzice są zaniepokojeni. Ząbki ,które ledwo zdążyły pokazać się w jamie ustnej ulegają chorobie próchnicowej. Jak to się dzieje, skoro karmienie piersią posiada same zalety?

 

Otóż najnowsze badania wykazały, że przystawianie dziecka do piersi 7-krotnie lub częściej w ciągu doby zwiększa ryzyko próchnicy wczesnego dzieciństwa. Zatem nie mleko samo w sobie jest próchnico twórcze, ale częstotliwość jego podania.

 

Należy zwrócić uwagę, aby przerwa po karmieniu mlekiem lub innym pokarmem  wynosiła przynajmniej 2 godziny. Jeśli dziecko dopomina się jedzenia w czasie przerwy należy spróbować podać wodę lub odwrócić uwagę dziecka poprzez zabawę lub spacer. U niemowląt do 6 miesiąca ,aby zaspokoić duży odruch ssania, możemy wspomóc się smoczkiem.

 

lek. dent. Maja Wąsik

Czy karmienie piersią powoduje próchnicę zębów u dzieci ?